Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřib borový

 

Hřib borový
(Boletus pinophilus)

p3157364.jpg

 

Zařazení: jedlé

Rozšíření: občasné

Období růstu: květen - říjen

 

 

 

 

 

Klobouk


 

má tlustě masitý, 6-25 cm široký, v mládí polokulovitě sklenutý, v dospělosti ploše rozložený až polštářovitý, na povrchu nerovný, hrbolatý a drobně svraskalý, jakoby sametový, v mládí bělavě ojíněný a někdy při okraji světle růžový. Barva klobouku je červenohnědá až sytě kaštanová. Pokožka v dospělosti jako tenounká blanka přesahuje trochu okraj klobouku.

 

Hymenofor


 

Rourky jsou v mládí bělavé a pak žlutozelené, ve stáří až skoro zelené nebo olivové, až 25 mm vysoké. Póry jsou drobné, okrouhlé, u třeně nahnědlé, jinak stejně zbarvené jako rourky.

 

Třeň


 

je 6-15 cm dlouhý a 2,5-5 cm široký, tvrdě masitý, dole výrazně (zejména v mládí) jakoby napuchlý, tedy kyjovitý, v mládí až kulovitý, okrový až světle hnědý, s načervenalým nádechem a s jemnou, hustou síťkou, bělavé barvy a to hlavně v horní polovině třeně

 

Dužnina


 

je tuhá, bílá, pod pokožkou klobouku vínově načervenalá nebo červenohnědá, na řezu barvu nemění. Vůně a chuť jsou příjemně houbové.

 

Mikroskopické znaky

Výtrusy jsou 12-17 x4-5 μm velké, hnědavé barvy.

 

Biotop

Tvoří mykrohizu s borovicí lesní, ale vzácně ho můžeme najít i pod jinými jehličnany nebo i listnáči. Preferuje především staré borové lesy a písčité nebo hlinitopísčité půdy. Zajímavostí je, že má stejné stanoviště výskytu jako mechovka obecná (Clitopilus prunulus), která se však na stanovišti vyskutuje cca o 2 dny dříve.

 

Kdy roste

Hřib borový roste od jara do podzimu (květen-říjen) v borových nebo smíšených lesích od nížin až do hor a to až do výšky 2000 m.

 

Možnost záměny

Hřib borový je pro svůj charakteristický vzhled těžko zaměnitelný za jiný druh. Podobný je mu taktéž jedlý hřib bronzový (Boletus aereus), který je však u nás velice vzácný a liší se tmavším zbarvením třeně a klobouku (ten je až šedočerný) a tím, že roste hlavně pod duby a pouze v teplých nížinách a pahorkatinách. Zaměnit ho lze ještě za hřib smrkový (Boletus edulis) nebo hřib dubový (Boletus reticulatus), které však nemají hrbolatý červenohnědý klobouk.

 

Vědecká/lidová synonyma

Boletus aestivalis var. pinicola (Vittad.) Sacc. 1910
Boletus edulis f. pinicola (Vittad.) Vassilkov 1966
Boletus edulis subsp. pinicola (Forst.) Gilb.
Boletus edulis var. pinicola Vittad.
Boletus pinicola (Vittad.) A. Venturi 1863Dictyopus edulis var. fuscoruber Forqu 1890
Oedipus edulis var. fuscoruber Bat.
Tubiporus edulis subsp. pinicola Maire

 

Význam

Je to sice jedinečná jedlá houba v minulosti hojně nalézaná,ale snad vinou kyselých dešťů a pod. z našich lesů téměř vymizela.Snížení průmyslových imisí dává naději, že se do našich lesů znovu vrátí.

 

 

Zdroj

http://ohoubach.cz