Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřib dubový

Hřib dubový
(Boletus reticulatus Schaeff.)

p3157364.jpg

Zařazení: jedlé

Rozšíření: velmi hojné

Období růstu: květen - říjen

 

 

 

 

Klobouk


 

Klobouk je 50-200(-250)mm široký, nejprve polokulovitý, potom klenutý až ploše podouškovitý, zbarvený většinou v různých bledě nahnědlých až hnědých odstínech od světle kožové nebo šedavé přes šedohnědou, hnědookrovou, světle hnědou až po sytě hnědou. Povrch klobouku bývá někdy trochu vrásčitě nerovný, na otlačených místech se téměř nemění. Pokožka klobouku je v mládí jemně bělavě plstnatá, suchá a matná, později až jemně krupičkatě šupinkatá, někdy čistě olysalá, za vlhkého počasí trochu lesklá a slabě lepkavá. U plodnic vyrostlých v létě, kdy se rychle po sobě střídají suché a deštivé dny, bývá někdy políčkovitě rozpraskaný.

 

Hymenofor


 

Rourky jsou v dospělosti 10-30mm dlouhé, okolo vrcholu třeně stlačené, zpočátku bílé, potom žluté až žlutoolivové, nakonec zelenoolivové. Póry jsou drobné, stejné barvy jako stěny rourek. Na poraněných a otlačených místech se zbarvení rourek a pórů prakticky nemění.

 

Třeň

Třeň je masitý, 70-200 na 20-65mm velký, v raném stádiu soudkovitě nebo vejčitě břichatý, později víceméně kyjovitý, od mládí bledě nahnědlý, potom na celém povrchu světle hnědý, obvykle stejnoměrně zbarvený, pokrytý síťkou, která je zpočátku bílá, ale později obvykle okrová až hnědá.

 

Dužnina

Dužnina je bílá nebo bělavá, na řezu neměnná. Chuť je nasládle hřibovitá, vůně příjemně houbová.

 

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach je hnědoolivový. Výtrusy jsou(13-)14-16(-20)na(4-)4,5-5,5(-6) um velké, hladké, protáhle elipsoidně vřetenovité, někdy až téměř válcovité.

 

Biotop

Hojný druh, vyskytující se v listnatých a ve smíšených lesích, nebo i mimo les na březích a hrázích rybníků či v parcích, především pod duby a buky, méně často pod habry nebo lipami.

 

Kdy roste

Plodnice se objevují od druhé poloviny května do října.

 

Možnost záměny

Možnost záměny s jedovatými nebo nejedlými houbami je u vzrostlých plodnic nepatrná, snad s hřibem žlučníkem (Tylopilus fellus), s nímž má podobný znak - nápadnou síťku. Síťka na třeni žlučníku je však tmavá ve světlejším poli, kdežto u hřibu dubového je světlá, téměř bílá na světle hnědém podkladu. Hřib bronzový (Boletus aereus) má po dlouhou dobu vývinu plodnice rourky nestejně dlouhé a bíle zbarvené, třeň je rovněž o poznání tmavší s jemnější, nebo téměř chybějící síťkou.

 

Vědecká/lidová synonyma

Boletus reticulatus SCHAERR.ex BOND.
Boletus atkinsoni PECK.
Boletus edulis ssp. reticulatus (SCHAEFF. ex BOND.) KONR. et MAUBL.

 

Zdroj

http://ohoubach.cz