Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřib koloděj

 

Hřib koloděj
(Boletus luridus Schaeff.)

 

 

p3157364.jpg

 

Zařazení: jedlé

Rozšíření: hojné

Období růstu: červen - říjen

 

 

 

 

 

Klobouk

Klobouk má v průměru 5 - 20 cm, v mládí polokulovitě sklenutý, v dospělosti rozložený až polštářkovitý, žlutohnědý až světlehnědý, často s červeným nebo olivovým nádechem.

Hymenofor


 

Rourky jsou žlutozelené, až 30 mm vysoké a na řezu se rychle barví do modrozelena. Ústí rourek jsou drobná. Póry jsou v mládí zpočátku žluté, záhy však tmavě krvavě červené a nakonec blednou do olivova, dotykem rychle modrají.

Třeň

Třeň je zprvu vejčitý, pak soudkovitý až kyjovitý, 6 - 15 cm vysoký a 20 - 40 mm tlustý, skoro celý červený, červenohnědá až žlutočervená síťka z protažených ok.

Dužnina


 

Dužnina je pevná, v klobouku bledožlutá, ve třeni živě žlutá, na vzduchu ihned modrá, později se odbarvuje do šeda. Modré zbarvení při vaření mizí. Má příjemnou vůni a mírnou chuť.

Biotop

Roste velice hojně ve všech lesích, ale i v zahradách, nejčastěji pod duby, buky, lipami, břízami a habry, vzácněji i pod smrky. Je teplomilnější než Hřib kovář a dává přednost půdám bohatým na vápenec.

Kdy roste

Roste od června do října.

Možnost záměny

Hřibu koloději je nejvíce podobný hřib kovář, který má obvykle tmavší klobouk, třeň nemá síťku. Vzdáleně podobný je hřib Quéletův, který má olivově hnědý, oranžově až cihlově červený klobouk, póry jsou také oranžové a na třeni má černohnědé zrnité šupinky a na bázi je karmínově červený. Roste v teplejších listnatých lesích a je jedlý. Dále pak hřib kavkazský, který se liší tím, že na třeni pod kloboukem má síťku, která směrem k bázi přechází v tečkování. 

Další zajímavosti a postřehy

Velmi vzácnou odrůdou je Hřib koloděj rudomasý (Boletus rudius var. erythroteron).

Význam

je jedlý a dobrý, ale je nutná delší tepelná úprava, syrový nebo nedovařený může vyvolat trávící potíže. Není vhodný k sušení.

Literatura a zdroje

Hagara, Antonín, Baier - Velký atlas hub