Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřib přívěskatý

 

Hřib přívěskatý
(Boletus appendiculatus Schaeff.)

 

p3157364.jpg

 

 

Zařazení: jedlé

Rozšíření: občasné

Období růstu: červen - říjen

 

 

 

 

 

Klobouk

Klobouk má 60-200mm široký, nejprve polokulovitý, potom víceméně klenutý, v mládí světle hnědý nebo šedohnědý, později až sytě hnědý, někdy i s kaštanově hnědým odstínem. Povrch klobouku se při otlačení zbarvuje nepatrně do hnědočervena nebo tmavěji do hněda. Pokožka klobouku je v mládí matná, jemně plstnatá až jemně šupinkatá, později víceméně olysalá.

 

Hymenofor

Rourky jsou v dospělosti 15-30mm dlouhé, okolo vrcholu třeně stlačené, zpočátku světle žluté, brzy živě žluté, ve stáří s žlutoolivovým odstínem, na řezu slabě modrozelenající, někdy však barvu téměř nemění. Póry jsou drobné, stejné barvy jako stěny rourek.

 

Třeň


 

Třeň je masitý, 50-130 x 20-60 velký, v mládí břichatě vřetenovitý, potom téměř válcovitý nebo kyjovitý, na bázi zúžený a často krátkým přívěskem kořenujicí, zbarvený světle žlutě, ve spodní polovině někdy slabě nahnědlý, často také hnědě skvrnitý a je pokrytý žlutou síťkou, která sahá až do spodní poloviny třeně.

 

Dužnina

Dužnina je žlutá, někdy až téměř bělavá, v bázi třeně často nahnědlá, po rozkrojení velmi slabě modrající. Chuť je mírná, příjemná, vůně nenápadná, slabě houbová.

 

Důležité určovací znaky

Typickými znaky hřibu přívěskatého jsou středně velké až velké masité plodnice, žluté rourky, středně až sytě hnědý klobouk, žlutý třeň se žlutou síťkou a křenujicí přívěsek na bázi třeně.

 

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach je olivově hnědý, výtrusy jsou 11-14,5 x 4,5-5,5 μm velké, hladké, elipsoidně vřetenovité.

 

Biotop

Druh rostoucí především v teplejších oblastech v nížinách a pahorkatinách na zásaditých půdách. Roste vetšinou na světlejších místech v listnatých lesích nebo na hrázích rybníků, většinou pod duby, buky a habry. Ve vyšších polohách se neobjevuje.

 

Kdy roste

červen až říjen.

 

Možnost záměny

Záměna je možná za hřib horský(Boletus subappendiculatus), ale ten má světlejší klobouk, roste ve vyšších polohách a hlavně roste v jehličnatých lesích. Dále může být záměna za hřib růžovník(Boletus fuscoroseus),ale ten má zřetelné načervenalé nebo narůžovělé tóny v barvě klobouku.

 

Vědecká/lidová synonyma

Boletus aerugineus J. Murr. {?}
Boletus appendiculatus (Schaeff. ex Fr.) Secr.
Boletus edulis f. appendiculatus Fries
Tubiporus appendiculatus (Fr.) Maire

 

Význam

Je sice jedlý, ale neměl by se sbírat. Je zařazený do Červeného seznamu hub ČR jako zranitelný druh, tak by si zasloužil naší ochranu.

 

Literatura a zdroje

Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier
Houby. Autor Mirko Svrček
Hřibovité houby.Autor-Šutara,Mikšík,Janda

http://ohoubach.cz