Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřib žlučník

Hřib žlučník
(Tylopilus fellus (Bull ex.Fr) P.Karsten)

p3157365.jpg

Období růstu: červenec - říjen

Zařazení: nejedlé

Rozšíření: velmi hojné

 

Klobouk

je 40-130(-150)široký, zprvu polokulovitý, potom klenutý, nakonec poduškovitý, zbarvený v různých hnědých odstínech, například kožově nahnědlý, světle hnědý ažtmavě hnědý, vyjimečně se může objevit i forma s velice světlým, bělavě krémovým kloboukem. Povrch klobouku je v mládí suchý, matný, jemně plstnatý, ve stáří často olysalý a trochu lesklý, za vlhka slabě lepkavý.

Hymenofor

Rourky jsou v dospělosti 10-20(-25)mm dlouhé, okolo vrcholu třeně stlačené, v mládí bílé nebo bělavé, později více či méně růžové, ve stáří až hnědorůžové.

 

Třeň

je 50-130 na 10-30(-40)mm veliký, víceméně kyjovitý, v horní části bledě krémový nebo světle okrový, na ostatních částech třeně(kromě báze)hnědookrový, světle hnědý nebo sytě hnědý, na povrch pokrytý dobře vyvinutou síťkou.

 

Dužnina

je bílá nebo bělavá, na řezu neměnná nebo místy slabě růžovějící. Chuť je více či méně hořká, vůně je nenápadná.

 

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach je světle hnědý, často se slabým narůžovělým nebo masovým odstínem. Výtrusy jsou 11-17, 5 na 3-5um velké, hladké, podlouhlé elipsovitě vřetenovité.

 

Biotop

Druh, vyskytující se od nížin až do horských oblastí. Dává přednost kyselým půdám, ale zřídka se může vyskytnout na jiných geologických podkladech. Velice hojný je zejména v jehličnatých, méně často ve smíšených lesích, v nichž obvykle roste pod smrky nebo borovicemi, pod listnáči se u nás objevuje jen velice vzácně.

 

Kdy roste

Fruktifikuje od června do poloviny října.

 

Možnost záměny

Mladé plodnice jsou někdy z neznalosti zaměňovány za jedlé hřiby z okruhu hřibu smrkového a dubového.

 

Další zajímavosti a postřehy

I malinká plodnice dokáže znehodnotit celý pokrm.

 

Vědecká/lidová synonyma

Boletus alutarius Fr. 
Boletus alutarius Rostk. 
Boletus alutarius (Fr. ) Hennings. 
Boletus felleus (Bull. Ex Fr. ) P. Karst. 
Tylopilus alutarius (Fr. ) Rea
Tylopilus felleus var. alutarius (Fr. ) P. Karst. Lidové názvy
= hřib hořký
= hřib žlučník kožitý
= hřib žlučový
= podhřib žlučový
= hořčák#
= žiďák#
= žlučák#

 

Význam

Zmíněný hřib žlučník, jak již bylo řečeno, považují houbaři za ničemnou a zlomyslnou houbu bez nejmenšího užitku. Opak je ale pravdou a tento druh se možná dočká využití ve farmaceutickém průmyslu. V první řadě obsahuje látky, které blahodárně působí na pokažený žaludek. Tyto účinky odhalil už před mnoha lety majitel restaurace na Jičínsku, který svým hostům podával při potížích tabletky plněné usušeným a rozemletým hřibem žlučovým. Houba samotná je ukrutně hořká; aby ji vůbec bylo možné pozřít, je třeba ji polknout ve vhodném obalu. V tomto směru se osvědčily kapsle používané pro moderní léčiva, radí uznávání mykologové, kteří žlučák v případě potřeby užívají. Zabírá prý stoprocentně. Připravit si z něj nicméně můžete i léčivý tonik, od skutečného k nerozeznání. Nejprve ale musíte z houby získat vodní extrakt – buď za horka vařením nebo máčením za studena. Pak do něj přidejte cukr, citrónovou šťávu a v sifonové láhvi roztok nasyťte kysličníkem uhličitým. Výsledný tonik je dokonce zdravější než ten klasický, protože neobsahuje chinin, jenž děti a těhotné ženy nemohou. Významným objevem pracovníků Mikrobiologického ústavu ČSAV je pak skutečnost, že látky obsažené v hřibu žlučovém účinně omezují rakovinné bujení. K praktickému využití však zatím nedošlo, protože RNDr. Marta Semerdžieva, hlavní iniciátor zmíněného výzkumu, předčasně zemřela.

Zdroj: e-knihovnička

Zdroj: http://ohoubach.cz