Jdi na obsah Jdi na menu
 


Opeňka(opěnka) měnlivá

 

Opeňka měnlivá 
(Kuehneromyces mutabilis)

p3157364.jpg

Zařazení: jedlé

Rozšíření: velmi hojné

 

 

 

                                                    Klobouk                                                        

Klobouky plodnic vyrůstajících v trsech jsou široké 30-60 mm, žlutohnědé až rezavě hnědé, mírně vyhrblé, s tmavším středem, hladké. Na jejich okrajích bývá tmavší pruh, zejména za vlhka.

 

Hymenofor

Lupeny jsou husté, v mládí hlínově světle okrové, později tmavě rezavě hnědé.

 

Třeň

Třen je tuhý, často prohnutý a má blanitý, někdy mizící prsten. Pod ním je třen mírně tmavohnědě šupinatý, dole úplně tmavý, takže poněkud připomíná třen penízovky sametonohé.

 

Dužnina

Dužnina je bělavá, pleťová, ve třeni rezavě hnědá a má příjemnou vůni i chuť.

 

Mikroskopické znaky

Výtrusy jsou velké 6-7 x 4-4,5 um, elipsoidní, hladké. Výtrusný prach je rezavě hnědý.

 

Biotop

Roste na pařezech i kmenech listnatých stromů, zejména lip a kaštanů, můžeme ji však najít i na zemi v blízkosti pařezů. Její plodnice vyrůstají v různě velkých trsech.

 

Kdy roste

Opeňka měnlivá roste od května až do pozdního podzimu (listopad).

 

Možnost záměny

Není v seznamu tržních hub a nesmí se prodávat na trhu. Mohla by se zaměnit s třepenitkami, penízovkami nebo jinými pařezovými houbami, ovšem jen z neznalosti, neboť znaky jsou dobře rozlišitelné.Třepenitka svazčitá je hořká, nejedlá, se špinavě zelenými lupeny, třepenitka cihlová [Hypholoma sublateritium (FR.) QUÉL.] je neškodná, méně hořká a od opeňky se dost liší cihlově červenou barvou na temeni klobouku i tím, že nemá tmavě šupinkatou spodní část třeně.Třepenitka maková se od opeňky snadno pozná podle makově šedých lupenů.Nejvíce se opeňce podobá penízovka sametonohá , která je také jedlá a výborná. Má sametově hnědý až černý třen.Všechny tyto houby rostou v trsech a na pařezech. Opeňka se však od nich liší především tmavým pruhem na okraji klobouku a prstenem. Třepenitky ani penízovka sametonohá prsten nemají. Opeňka by se mohla zaměnit i s čepičatkou jehličnatou, která obsahuje amatoxiny.

 

Další zajímavosti a postřehy

Pro opeňku měnlivou se také používal český název šupinovka opeňka. Lidová jména jsou např. lípuvka, lípatka, pařezovka nebo voňatka. Jméno opeňka vzniklo z toho, že se tato houba opíná kolem pně.

 

Vědecká/lidová synonyma

Agaricus mutabilis Schaeff.
Dryophila mutabilis (Schaeff.) Quél.
Galerina mutabilis (Schaeff.) P.D. Orton
Lepiota caudicina Gray
Pholiota mutabilis (Schaeff.) P. Kumm.

 

Význam

Je to velmi dobrá jedlá houba, vhodná zejména do polévek, omáček, míchanic a pod maso. Doporučuje se před přidáním do polévky podusit opeňky na tuku. Zlepší se tím chuť polévky. Opeňka je křehká a snadno se láme, takže dosti špatně snáší přepravu. Je velmi vítaná, protože ji nalézáme i v době, kdy jiné houby nerostou.

 

Zdroj

http://ohoubach.cz