Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spálenka skořepatá

Spálenka skořepatá
(Kretzschmaria deusta (Hoffm.) P.M.D. Martin)

 

p3157365.jpg

Zařazení: nejedlé

Rozšíření: velmi hojné

Období růstu: leden - prosinec

 

Plodnice

Vytváří vytrvalá, nepravidelná, rozlitá, k substrátu pevně přisedlá, 50-150 mm široká a až 10 mm silná stromata, v mládí kožovitá, modrošedá až šedá s širokým bělavým narůstajícím okrajem, brzy však černající a postupně tvrdnoucí ve víceméně plochou, zprohýbanou skořepinu připomínající spálené dřevo, na povrchu pokrytou nepravidelně rozmístěnými vyústěními drobných, pod povrchem zanořených, na lomu viditelných plodniček (perithecií), které v dospělosti obsahují černou hmotu výtrusů. Odumřelá stromata jsou černá, křehká a drobivá, rozpadající se v "uhelný" prach.

Dužnina

Dužnina bílá, paprsčitě vláknitá, vyplněná černými, oválnými až vejčitými, 0, 6-1, 3×0, 9-1, 5 mm velkými, v jedné vrstvě ležícími perithecii obsahujícími vřecka s askosporami.

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach černý. Výtrusy oválné, hladké, tmavě hnědé až černé, 25-40×6-13 µm.

Biotop

Roste velmi hojně na bázích a kořenových nábězích nejrůznějších listnatých stromů, napadá zejména tzv. bělové listnáče (buky, javory, lípy, habry, břízy, jírovce atd. ). Častá je tvorba dutin na bázi kmene.

Kdy roste

Nová stromata vyrůstají od brzkého jara, zhruba od března, stará na stanovišti přetrvávají několik let.

Další zajímavosti a postřehy

Velice nebezpečný parazit listnatých stromů způsobující bílou, na lomu křehkou hnilobu dřeva s černými liniemi. Hniloba může probíhat skrytě, bez přítomnosti plodnic, zpravidla dosahuje do výšky 2-3 m. Začíná na bázi stromů, většinou v místě mechanického poškození, kde je nejintenzivnější. Napadený strom dokáže velmi rychle zničit, s tím souvisí riziko narušení statiky stromu. Způsobuje vyvrácení nebo zlomení kmene v jeho spodní části, je častou příčinou pádů stromů ve městech.

Vědecká/lidová synonyma

Další názvy
= spálenka skořepatá
= dřevomor kořenový

Význam

Nejedlá houba.

Literatura a zdroje

http://ohoubach.cz